Laboratoř bezpilotních letadel a senzoriky

 

Hlavní aktivitou výzkumné laboratoře je dálkový průzkum Země pomocí bezpilotních prostředků a následné vyhodnocení nasnímaných dat v různých oblastech precizního zemědělství, kartografie a geografie. Pomocí multispektrálního nebo termálního snímkování jsou vytvářeny mapové podklady, plány a 3D modely. Bezpilotní letouny dále umožňují i měření magnetického pole nebo chemických látek v ovzduší. Zabýváme se také tvorbou softwaru řídících jednotek pro autonomní let na základě zpracování obrazu a vývojem obranných prostředků proti bezpilotním letounům. Vyvíjíme také algoritmy umělé inteligence pro rojové létání a řízení skupiny bezpilotních prostředků.

Místnost: SC3.83

Kontaktní osoby:

doc. Ing. Petr Marcoň, Ph.D.  - marcon@vut.cz
Ing. Jiří Janoušek - jiri.janousek@vut.cz

Výzkumné centurm UAV na Vysokém učení technickém: BUT DRONE CENTER

utee

 Aktuálně řešené projekty:

uars  Robotický systém řízený algoritmy umělé inteligence pro zpravodajské a průzkumné účely

Projekt se zabývá výzkumem rojového létání dronů v kooperaci s pozemními roboty. Výzkum bude prováděn v několika oblastech. Jednou z nich je zaměření na algoritmy umělé inteligence pro účely dynamické rekonfigurace roje dronů; detekování a klasifikování objektů; analýzy a vyhodnocení dat z moderních senzorů. Na základě získaných znalostí, stanovených metod, nástrojů a technologií bude vytvořen demonstrátor adaptabilního roje dronů kooperujícího s pozemními roboty. Přínosem výstupu projektu bude univerzálnost jeho využití v oblastech jako např.: CBRN, nalezení osob, zpravodajské a průzkumné účely.

Autonomní bezpilotní letadlo s multisenzorovou stabilizovanou hlavou s umělou inteligencí

Cílem je navrhnout autonomní UAV, jehož součástí bude multisenzorová stabilizovaná hlava s integrovaným procesorem umožňující vyhodnocení obrazu v reálném čase včetně prvků umělé inteligence. Poloha tohoto UAV bude v reálném čase korigována metadaty z multisenzorové hlavy, které umožní estimaci pohybu UAV v prostoru při výpadku běžně používané senzoriky, jakou je například GNSS.  

Rozhraní pro intuitivní a spolehlivou obsluhu heterogenní skupiny robotů s monitoringem stavu a bezpečným systémem řešení poruch

Projekt se zaměřuje na VaV technologií umožňujících slučovat a přehledně vizualizovat telemetrická data z velkých týmů převážně létajících robotů (autonomních dronů), efektivně plánovat jejich misi a zobrazovat jejich senzorická data operátorovi v reálném čase. Výsledný interface zahrnující interaktivní multirobotické plánování s odezvou na případné poruchy na různých úrovních robotického systému bude navržen pro možnost ovládání uživatelem bez speciální robotické edukace.

Výuka předmětu:

FEKT-BPC-BPL  Bezpilotní letadla 

Předmět se věnuje problematice bezpilotních letadel od základních teoretických znalostí až po praktické trénování letových formací. Teoretické znalosti zahrnují základní informace o bezpilotních letadlech a legislativě. Více informací o předmětu.

 


 

Hlavní činnosti

 • Vývoj různých typů bezpilotních letadel - VTOL, Transportní UAV, autonomní FPV
 • Rojové řízení UAV - zapojení různé kombinace prostředků  
 • Tvorba mapových podkladů pomocí multispektrálního snímkování a letecké termografie
 • Výškové inspekce, 3D modely a termografická měření
 • Analýza, vyhodnocení a detekce objektů z obrazových dat
 • Řízení UAV na základě pasivních senzorů - vizuálně-inerciální odometrie /radarová stabilizace, optical flow
 • Vývoj komponentů pro bezdrátové nabíjení bezpilotních letounů
 • Vývoj a implementace algoritmů umělé inteligence pro rojové létání - Vyšší míra autonomity prostředků (rozhodování dle AI) detekce objektů - Intelligence, Surveillance, Target Acquisition and. Reconnaissance

Přístrojové a technické vybavení laboratoře

 • Variabilní roj bezpilotních letadel pro autonomní lety -Delta I - Delta VI, 2x Falcon, DJI Matrice 600 PRO, DJI mavic
 • Bezpilotní letadlo typu VTOL
 • Senzorické a kamerové vybavení
 • Multispektrální kamera MicaSense RedEdge
 • Workswell WIRIS Pro 30 mK inspekční termokamera s ultrazoomem
 • Mikropočítače pro strojové učení a umělou inteligenci
 • 3D tiskárny Prusa MK3S, Prusa SL1S + CW1S, Ultimaker S3
Odpovědná osoba